Ketua Setiausaha
article printer email


YBhg. Datuk Wan Suraya binti Wan Mohd Radzi
 
Ketua Setiausaha, Kementerian Pembangunan Usahawan (MED)

No. Telefon: 03-8883 6049    No. Faks: 03-88893177    Emai: suraya@med.gov.my
 
Bidang Tugas Utama:

Hal ehwal pembangunan usahawan dan PKS untuk pasaran domestik dan luar negara.
 
Pendidikan:
  • LLB (Hons), University of Sheffield, Sheffield, UK
  • Legal Professional Courses, University of South Bank dan Lincoln’s Inn, London, UK
  • Diploma Pascasiswazah Pengurusan Awan (DPA) INTAN, Kuala Lumpur, Malaysia
  • Diploma in Trade Policy from the World Trade Organisation (WTO), Geneva, Switzerland
  • Menghadiri the High Potentials Leadership Programme,Harvard Business School di Boston, Massachusetts, USA
  • Menghadiri the ASEAN Government Leadership Programme di GE Crotonville, USA
Kerjaya:

19.2.1995 – 15.9.2002 Penolong Pengarah, Bahagian Perdagangan Antarabangsa,
Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan Industri (MITI)
 
16.9.2002 – 15.7.2005 Ketua Penolong Pengarah, Bahagian Kerjasama Ekonomi
ASEAN, Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan Industri
(MITI)
 
16.7.2005 – 29.9.2009 Menteri Penasihat Hal Ehwal Ekonomi di Kedutaan Besar
Malaysia, Brussels merangkumi Kesatuan Eropah (EU), Belgium dan Luxembourg
 
30.9.2009 – 3.3.2014 Menteri Penasihat Hal Ehwal Ekonomi di Kedutaan Besar
Malaysia, Singapura
 
4.3.2014 – 7.6.2015 Pengarah Kanan, Bahagian. Dasar Pelaburan dan Fasilitasi
Perdagangan, Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan
Industri (MITI)
 
 
8.6.2015 – 1.7.2016 Pengarah Kanan, JUSA C, Bahagian Dasar Sektoral,
Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan Industri (MITI)
 
6.1.2016 – 5.1.2018Ahli Lembaga Pengarah Malaysia Steel Institute
 
2.7.2016 – 1.1.2018 Timbalan Ketua Setiausaha, JUSA B (Strategi dan
Pemantauan), Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan
Industri (MITI)
 
2.1.2018 – 1.7.2018 Timbalan Ketua Setiausaha, JUSA A (Strategi dan
Pemantauan), Kementerian Perdagangan Antarabangsa dan
Industri (MITI)
 
2.7.2018 – kiniKetua Setiausaha, Kementerian Pembangunan Usahawan (MED)
 
1.8.2018 – 31.7.2020Dilantik sebagai Anggota Majlis Pengangkutan Negara
 
26.10.2018 –25.10.2020 Dilantik sebagai Ahli Lembaga Amanah TEKUN Nasional
 
23.10.2018 –22.10.2021 Dilantik sebagai Ahli Lembaga Pengarah UDA Holdings Bhd
 
11.12.2018 –10.12.2021 Dilantik sebagai Ahli Lembaga Pengarah Bank Kerjasama Rakyat Malaysia Berhad (Bank Rakyat)
 
Sumbangan:
  • Malaysia’s Chief Negotiator for the ASEAN-Hong Kong FTA (AHKFTA), 2 April 2014 – December 2017. Rundingan tersebut telah dimuktamadkan dan perjanjian telah ditandatangani.
  • Malaysia’s Chief Negotiator for the Malaysia-EU FTA (MEUFTA) and ASEAN-China FTA Joint Committee (ACJC) from 1 July 2016 – 30 June 2018.
  • Terlibat dalam rundingan e-ASEAN Framework Agreement, AANZFTA, AFTA, ASEAN – India dan RCEP.
Anugerah:
  • Pingat Kesatria Mangku Negara (KMN) pada tahun 2014
  • Darjah Kebesaran Panglima Mahkota Wilayah (P.M.W) 2019

 
Kongsi Halaman Ini :
 
Pengguna Atas Talian : onlineonline
Statistik Pelawat : totaltotaltotaltotaltotaltotaltotal